pondelok 18. apríla 2011

Úsporné bývanie sa týka aj interiéru

Na konci februára bol predstavený prototyp bytového jadra pre koncepciu rodinného domu Natura Space. Úsporné architektonické riešenie a interiér je od Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka, ktorí s dodávateľom vstavaného nábytku, firmou Indeco, ukázali, že sa slovo "úspora" neskloňuje len v súvislosti so stavbou domu a energiami.

Úsporné bývanie si môžeme predstaviť ako dom, ktorý je z materiálu, ktorý pri výrobe nezaťaží ovzdušia a stavba samotného domu tak prebehne čisto - teda žiadne avie sa zvyšky materiálu do zberného dvora. Nasťahujeme sa do domu, kam nám budú chodiť zloženky na minimálnej čiastky za energie, ale čo interiér? Ako úsporne rozvrhnúť nábytok a úložné priestory?

Nízkoenergetický dom Natura Space vznikol vo firme EUROPANEL na základe mnohoročné skúsenosti firmy s výstavbou energeticky nenáročných drevostavieb pomocou samonosných sendvičových panelov SIP. Tie sú univerzálnym a spoľahlivým stavebným materiálom, ktorý možno použiť ako pre základové dosky, tak stavbu zvislých obvodových aj vnútorných stien a strešných plášťov. Zo stavby rodinného domu Natura Space sú vylúčené všetky mokré procesy vrátane betónovej základovej dosky. Dom je totiž založený nad úrovňou terénu na zemných zápustkách. Tie možno jednoducho pomocou stroja zaskrutkovať do pôdy. Rolu nehrá ani jej zloženie, ani ročné obdobie - skrutky si poradí aj so zamrznutou pôdou.

Zásadné je pre dom Natura Space prefabrikované jadro obsahujúce všetky inštalácie pre celý dom. Stačí ho len pripojiť na pripravené siete. Tu sa pridala k spolupráci firma Indeco, ktorá dlhodobo spolupracuje s Romanom Vrtiškou a Vladimírom Žiakom. Roman pre Indeco v minulosti navrhoval kolekcii vstavaných skríň pre mužov a rad kuchyňou uzatvárateľných do skrine. Vladimír a Roman sú tiež autormi nového loga a vizuálneho štýlu firmy Indeco.

Roman s Vladimírom vymysleli pre dom Natura Space princíp fungovania jadra aj úsporné riešenie úložných priestorov. Jadro kompaktne rieši umiestnenie všetkých inštalácií, takže je v ňom umiestnená toaleta s kúpeľňou, technické zázemie pre ohrev vody, práčky a schodisko pre výstup do druhého nadzemného podlažia, ktorého strop možno využiť zároveň ako priestor pre spálňu a pracovňu. Vznikla tak drevostavba s otvoreným horným poschodím ako mávajú loftové byty.

Aby celkový dojem nebol stiesnený, je časť zábradlia u spálňa riešená sklom s výhľadom na obývací priestor. Schodiskom sa zíde do časti, ktorá má jediná znížená strop (nad ním je spálňa). Táto znížená časť pôsobí oproti otvorenému priestoru s veľkými presklenými plochami intimně.Designéři zatiaľ miesto ponechali voľné, môže teda aj tu byť domáce pracovňa alebo herňa pre dieťa.

Kúpeľňa je diky minimálnym rozmerom prerokovávaná ako jedna miestnosť so sprchovacím kútom, pričom materiál v matnej žltej farbe je použitý na podlahe aj na stenách. Jedná sa o materiál Nora, gumenú zmes bez obsahu PVC a zmäkčovadiel aplikovanú v roliach. Jadro sa obklady pred odvozom na pozemok, preto dizajnéri zvolili radšej kaučuk v úlohe namiesto dlaždíc, ktoré by mohli odpadať pri prevoze a lepí sa mokrým procesom. Kaučuk patrí medzí teplé materiály na dotyk, jeho rohy sú riešené pretiahnutím materiálu, takže sú oblé a neusadzuje sa tu špina. Na strope je žlté lamino. Tým dizajnéri docielili efektného celistvého výsledku pri zachovaní výborných charakterových vlastností materiálu.

Mimo jadra je kuchynská linka a pod schodmi integrovaná malá šatňa. V niektorých schodiskových stupňoch sú navyše výsuvné zásuvky. Tu sa uplatnili skúsenosti firmy Indeco zamaskovať "akýkoľvek" nábytok. Úložných priestorov býva všeobecne v novostavbách pomenej a ak nie sú na prvý pohľad viditeľné, priestor pôsobí kľudným dojmom. Indeco Kuchyňa XL s varným ostrovčekom vychádza z rady Indeco Kuchyňa S od Romana Vrtišky, kde možno pracovnou plochou zatiahnuť, takže nábytok pôsobí kompaktne a splynie s obývačkou. Toto riešenie možno uplatniť aj tu.

Spodné podlažie má 54m2 a prístavok nad jadrom 8m2. Tento minimálny priestor je možné rozširovať prístavbami. Dom Natura Space tak ponúkne viac variantov. Dizajnéri už pracujú na variantoch atypického nábytku pre tieto "prístavby" vrátane sklápacie postele a občasné, taktiež výklopné domáce kancelárie.

Vstup dizajnérov do tohto projektu ponúkol kvalitné a úsporné využitie interiérov. Možno sa pozrieť na nábytok aj z úsporného ekologického hľadiska? Indeco pre dom vyrobil nábytok z lamino dosiek a dosiek potiahnutých PVC na kuchynských dvierkach rakúskej výroby Egger, ktorá má tvz. EPDs, teda medzinárodné vyhlásenie o svojich výrobkoch vo vzťahu k životnému prostrediu. Aké materiály do budúcnosti ponúkať pre výrobu nábytku aby aj tu bola úspora energie a životného prostredia maximálna je na dlhú cestu, napovedať vám ale môže projekt Envimat, vyvinutý na Fakulte stavebnej ČVUT v Prahe, kde nájdete porovnanie základných materiálov aj pre výrobu nábytku.

Nepreháňame to tu s úspornosťou? Za niekoľko rokov sa architekti, dizajnéri a budúci majitelia domov budú musieť úsporou zaoberať oveľa intenzívnejšie. Nová smernica Európskej únie 2010/31/EU, rieši energetickú náročnosť novo stavaných domov. Novo definuje pojem "budova s ​​takmer nulovou spotrebou energie" a stanovuje rok 2020 ako medzník, od ktorého musia všetky nové stavby s plochou nad 50 metrov štvorcových (a teda i úplná väčšina rodinných domov) spadať do tejto kategórie. Nové verejné stavby musia mať "takmer nulovú spotrebu energie" dokonca už o dva roky skôr.

Čo to bude pre novo stavané rodinné domy znamenať? Odborníci sa zhodujú, že možno očakávať niekoľko zásadných momentov. V prvom rade smernice už za pár rokov vytvorí pozitívny tlak vedúci k zmene myslenia verejnosti, investorov, architektov, výrobcov aj stavebných firiem. Obrodou prejde aj územné plánovanie. Tu prichádza na rad drevo, to je pritom jediným masovo produkovaným a ešte k tomu obnoviteľným stavebným materiálom, ktoré má pasívne bilanciu zviazaných emisií CO2. To znamená, že za svoj životný cyklus viac CO2 spotrebuje, ako vyprodukuje.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára